تبلیغات
CENTER - هوش مصنوعی دستیار مطمئن جراحان

CENTER

دوستان هر چیزی را که نیاز دارید در قسمت نظرات بنویسید ما در کوتاه ترین زمان در وبلاگ قرار میدهیم.


نرم‌افزار، جای چاقوی جراحی را می‌گیرد

هوش مصنوعی دستیار مطمئن جراحان

 بار دیگر عرصه دانش پزشكی با وام گرفتن از فناوری هوش مصنوعی به كمك پزشكان آمده و با استفاده از داده‌های حیاتی به جای ابزار پزشكی، گامی جدید در تشخیص عوارض مهلك و تهدیدكننده بدن انسان برمی دارد.

اكنون و با كمك ۲ برنامه جدید هوش مصنوعی، امكان تشخیص عفونت‌های قلبی تهدیدكننده حیات بیماران و همچنین درمان زخم‌های باز بدون نیاز به فرآیندهای معمول و زمانبر درمانی برای پزشكان فراهم شده است. پیشرفت حاضر در زمینه تشخیص عوارض مهلك در حالی صورت می‌گیرد كه به اعتقاد جامعه پزشكی، جدا از نتایج چشمگیر آن در نجات جان انسان‌ها و اجتناب از اعمال جراحی تهاجمی و رنج آور، این پژوهش می‌تواند بدون نیاز به انجام آزمایش‌های متعدد به صرفه‌جویی میلیونی هزینه‌های بیمارستانی در سال كمك كند.

دكتر رضوان سهیل از كلینیك مایو در مینه‌سوتا این نرم‌افزار را برای شناسایی بیماران دارای عفونت‌های قلبی توسعه بخشیده در این خصوص خاطر نشان می‌‌كند كه چنین عفونت‌هایی با نرخ مرگ و میر بین ۳۰ تا ۵۰ درصد، از عفونت‌های بسیار وخیم به شمار می‌روند. به گفته این محقق، تشخیص دادن التهابات غشای درونی قلب (اندوكاردیتیك) یك عمل جراحی تهاجمی محسوب می‌شود و ما قصد داریم این عفونت را بدون روانه كردن لوله كاوشی به درون مری فرد بیمار، مورد تشخیص قرار دهیم.

تصویری كه با استفاده از داخل كردن ابزار لوله‌ای دوربین دار به درون نای شخص بیمار كه با كمك دارو تسكین داده شده، گرفته می‌شود اصطلاحا قلب‌نگاری فرامری (ترانسوفاژل اندوكاردیوگرام) است كه در نوع خود فرآیندی تهاجمی و گران به حساب می‌آید. در واقع یك عمل ۳۰ دقیقه‌ای با این روش بالغ بر ۲۰۰۰ دلار هزینه دربر دارد و از طرفی انجام این عمل به تجهیزات فنی خاصی نیاز دارد كه بسیاری از بیمارستان‌ها فاقد آن هستند. این در حالی است كه پزشكان كلینیك مایو و در راس آنها دكتر سهیل به جای وارد كردن لوله‌های پزشكی، به وارد كردن داده‌های لازم به رایانه و تحلیل آنها می‌پردازند. در این شیوه عمل، پزشكان ابتدا با ثبت داده‌هایی از جمله ضربان قلب، فشار خون، شمارش گلبول‌های سفید خون، حضور ادواتی نظیر ضربان سازهای قلبی یا سایر دستگاه‌های تعبیه شده، دمای بدن دریافتی ۱۸۷ بیمار در رایانه، نرم‌افزار دستیار عمل خود را آماده سازی می‌كنند. در این میان، تشخیص نهایی این بیماران نیز شامل اطلاعات داده شده به رایانه خواهد بود. در مرحله بعدی این الگوریتم رایانه‌ای به تحلیل داده‌های موجود برای ارتباط دادن علائم مرضی با تشخیص بیماری می‌پردازد.

به گفته دكتر سهیل، موضوع جالب توجه این برنامه اینجاست كه رایانه در اصل موجب اشتباهات قابل‌توجهی می‌شود، اما با گذشت زمان، این مكانیسم توسعه می‌یابد و هوشمندتر می‌شود تا جایی كه شبكه در موردی لازم و بموقع، تصمیمات مناسب اتخاذ می‌كند، در ۵۰ درصد موارد این نرم‌افزار می‌تواند ظرف كمتر از ۴ ثانیه یك پیش‌بینی محاسبه‌ای را با دقت ۹۹/۹۹ درصد انجام دهد؛ این در حالی است كه به اعتقاد وی، هر درصدی كمتر از این باعث می‌شود گروه پزشكی نسبت به تشخیص صورت گرفته اطمینان نكند. در باقی موارد نیز این نرم‌افزار، بیش از ۸۰‌‌درصد صحت عمل داشته است. البته محققان به این مرحله بسنده نكرده و قصد دارند، گام بعدی پروژه هوش مصنوعی خود را روی ۲۰۰ مورد از پرونده پزشكی بیمارانی اجرا كنند كه رایانه، اطلاعی از تشخیص نهایی آنها ندارد.

رایانه در اصل موجب اشتباهات قابل‌توجهی می‌شود اما با گذشت زمان این مكانیسم توسعه می‌یابد و هوشمندتر می‌شود

پزشكان معتقدند، تشخیص عفونت‌های قلبی مشكل است اما اغلب می‌توان آنها را با تجویز و مصرف حدود یك هفته آنتی‌بیوتیك‌ معالجه كرد. این در حالی است كه زخم‌های باز كه پس از هفته‌ها یا ماه‌ها درمان، در برابر التیام و بهبود مقاومت كرده، معالجات را رد می‌كنند و به عنوان زخم‌های كم خون موضعی شناخته می‌شوند، راه تشخیص آسانی دارند اما در عوض به طرز ناامیدكننده‌ای درمان دشواری را به همراه دارند و حتی به اعتقاد برخی پزشكان، این گونه زخم‌ها هر درمانی را بی اثر می‌كنند و انگار كه هیچ درمانی برای التیام آنها صورت نگرفته است. در همین ارتباط، دكتر چاندان سن دانشیار دانشگاه ایالتی اوهایو و گروهی از محققان، موفق به توسعه الگوریتمی ریاضیاتی شده‌اند كه می‌تواند زمان بسته شدن یك زخم باز از نوع كم خون موضعی و همچنین این را كه چه عوارض و پیامدهایی طی فرآیند قطع جریان خون و بندآوری بروز می‌كند، پیش‌بینی كند. به گفته دكتر سن كه شرح تحقیقاتش طی مقاله‌ای به قلم وی در شماره اخیر نشریه اقدامات آكادمی ملی علوم منتشر شده است مدل‌های فعلی، زخم‌هایی را هدف می‌گیرند كه در هر صورت بسته خواهند شد، در حالی كه هدف ما توسعه مدلی برای زخم‌هایی است كه نمی‌خواهند بسته شوند.

سالانه حدود ۵/۶ میلیون آمریكایی به این گونه زخم‌ها دچار می‌شوند كه بیشتر هم در بیماران مسن‌تر روی می‌دهد؛ مواردی همچون زخم‌ پای بیماران دیابتی یا زخم بیمارانی كه به دلیل عوارض دیگری، قبلا فرآیند بیمارستانی را گذرانده‌اند، از موارد شایع و هدف زخم‌های باز محسوب می‌شود. در این میان، گروه تحقیقاتی دكتر سن برای كمك به درمان زخم‌های موضعی، برنامه‌ای را توسعه داده‌اند كه داده‌های بیماران را پردازش می‌كند؛ اطلاعاتی از قبیل غلظت خون، فاكتورهای رشد، حضور گلبول‌های سفید و تراكم فیبروبلاستی از جمله داده‌هایی است كه به رایانه داده می‌شوند. رایانه نیز با استفاده از این داده‌ها مدلی سه‌بعدی از زخم مربوط را ایجاد و چگونگی التیام یافتن و بهبود سریع آن را ظاهر می‌‌كند و بعلاوه زمان بسته شدن زخم را نیز تخمین می‌زند. به ادعای محققان اكنون و بر اساس این مدل، یك زخم معمولی ظرف حدود ۱۳ روز بسته خواهد شد و این در حالی است كه پس از گذشت ۲۰ روز تنها ۲۵ درصد از زخم‌های باز موضعی التیام و بهبود می‌یابند. این اعداد و ارقام با آنچه عملا برای بیماران اتفاق می‌افتد، تطبیق می‌كند، اما در این میان نباید از نظر دور داشت كه تا اینجای كار تنها در قالب تئوری استفاده شده و مدل حاضر هنوز روی بیماران انسانی امتحان نشده است.

به اعتقاد برخی محققان، فناوری هوش مصنوعی یا به عبارتی سامانه‌های شبیه‌ساز نحوه كاركردهای مغز خواه برای بهبود زخم‌ها و چه در مورد عفونت‌های قلبی به كار برده شوند، دست كم به این زودی‌ها جای پزشكان واقعی را نخواهند گرفت. با این اوصاف و به اعتقاد دكتر سهیل، این شبكه‌های عصبی مصنوعی نه می‌توانند بیماران را ببینند و نه می‌توانند آنها را برای یافتن علائم عفونت و آلودگی یا نشانه‌های مرضی مورد آزمایش قرار دهند؛ اما واقعیت این است كه چنین برنامه‌هایی در موارد گیج‌كننده و مبهم كه كار تشخیص بیماری با دشواری مواجه می‌شود و تشخیص صحیح و بموقع برای پزشك و بیمار بسیار حیاتی است، دستیاری قابل و مورد اطمینان برای متخصصان بالینی به شمار می‌رود.

نویسندگان

نظرسنجی

  به نظر شما كدام تیم قهرمان جام باشگاه های اروپا خواهد شد؟


آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

asl-center