تبلیغات
CENTER - سازمان صلیب سرخ تاسیس شد

CENTER

دوستان هر چیزی را که نیاز دارید در قسمت نظرات بنویسید ما در کوتاه ترین زمان در وبلاگ قرار میدهیم.

شنبه 24 بهمن 1388

سازمان صلیب سرخ تاسیس شد

نویسنده: آرش اصلان   

- ۱۶۹ سال پیش در روز ۶ مه سال ۱۸۴۰ میلادی نخستین تمبر پست جهان در شهر لندن متولد شد. تا پیش از تاریخ ، براساس سنت گیرنده نامه با توجه به مسافتی كه نامه برای رسیدن به مقصد طی كرده است بهای رساندن آن را می پرداخت.

یك روز در سال ۱۸۳۷ میلادی ، رولاند هیل ۴۲ ساله, یك آموزگار پیشرو و آینده نگر زن جوانی را مشاهده می كند كه پس از رفتن نامه رسان به سختی می گرید.

رولاند جویای ماجرا می شود.زن جوان می گوید به دلیل این كه نمی توانست هزینه نامه ای كه شوهرش برای او فرستاده بود را پرداخت كند ، نامه رسان از دادن نامه خودداری كرده است.

رولاند مبتكر كه دارای آشنایانی در دولت بود ، گزارشی را تهیه می كند و آن را برای لرد ملبورن نخست وزیر بریتانیا ارسال می نماید.

در این گزارش تحت عنوان «اصلاح پست: اهمیت و قابل اجرا بودن» او پیشنهاد می كند هزینه ارسال نامه از پیش و به یك قیمت مشابه بدون توجه به مسافت در كشور پرداخت شود.

پرداخت با چسباندن یك تمبر و زدن یك مهر تضمین می شد. اصلاح سیستم پست در اوت سال ۱۸۳۹ در پارلمان تصویب می شود.

نخستین تمبر پست به قیمت یك پنی این امكان را می داد تا نامه ای به وزن ۱۴ گرم به هر نقطه از بریتانیا ارسال شود.

این تمبر به «پنی سیاه» شهرت یافت زیرا در زمینه سیاه آن تصویر ۱۵ سالگی ملكه ویكتوریا نقش شده بود.

«پنی سیاه» به دلیل سهولتی كه در ارسال نامه ها ایجاد كرد با استقبال فراوانی رو به رو شد.

به این ترتیب ، در روز ۶ مه سال ۱۸۴۰ میلادی به ابتكار یك آموزگار نخستین تمبر پست در شهر لندن متولد شد. تمبر پست در ارسال نامه ها تحولی را ایجاد كرد و موجب تسهیل ارسال نامه ها شد.

پس از بریتانیا به تدریج تمبر پست در سایر كشورهای اروپا و جهان باب شده و دشواری ارسال نامه به امری عادی تبدیل شد.

بهرام افتخاری

آبان ۷

سازمان صلیب سرخ تاسیس شد


 

- ۱۴۶ سال پیش در روز ۲۹ اکتبر سال ۱۸۶۳ میلادی ، سازمان صلیب سرخ به همت «هنری دونان» و در جریان کنفرانس بین المللی ژنو تاسیس شد. تاسیس سازمان صلیب سرخ در نتیجه تلاش های «هنری دونان» یک شهروند شهر ژنو و یک انسان بشردوست تحقق یافت.

در تابستان سال ۱۸۵۹ میلادی در حوالی سولفرینو ، یک روستا در شمال ایتالیا ، «هنری دونان» بازرگان جوان اهل ژنو شاهد نبرد خونینی میان نیروهای ارتش اتریش و ارتش های متحد فرانسه و ایتالیا بود.

او شاهد بود که در این نبرد هزاران مجروح بدون آنکه کمکی به آنها بشود جان خود را از دست دادند ، در حالیکه ، اگر خدمات بهداشتی موثری وجود داشت ، اغلب آنها زنده می ماندند.

در سال ۱۸۶۲ میلادی «هنری دونان» اثر مشهور خود «یک خاطره از سولفرینو» را منتشر می کند و در آن پس از توصیف صحنه های وحشتناک این جنگ ، پیشنهاد تاسیس سازمان های امدادرسانی برای مراقبت از مجروحان جنگی را در تمام کشورهای جهان در هنگام جنگ می دهد.

در عین حال دونان پیشنهاد تصویب یک پیمان بین المللی را می دهد که حمایت از این سازمان های امدادرسانی بهداشتی و مجروحان از سوی طرفین متخاصم به رسمیت شناخته شود.

در جریان کنفرانس بین المللی ژنو که از روز ۲۶ تا ۲۹ اکتبر سال ۱۸۶۳ با حضور ۳۴ نماینده از ۱۶ کشور جهان تشکیل شد ، در روز پایانی این کنفرانس ، روز ۲۹ اکتبر ، شرکت کنندگان با تاسیس یک کمیته بین المللی امداد برای نظامیان مجروح موافقت می کنند.

به عنوان نشانه یک صلیب سرخ رنگ بر زمینه ای سفید که برخلاف پرچم سوئیس که صلیب سفید رنگ بر زمینه ای سرخ است ، انتخاب می شود.

در سال ۱۸۷۵ میلادی نام این کمیته به سازمان بین المللی صلیب سرخ تغییر می یابد.

به این ترتیب ، در روز ۲۹ اکتبر سال ۱۸۶۳ میلادی سازمان بین المللی صلیب سرخ به همت «هنری دونان» بشردوست ، در جریان کنفرانس ژنو تاسیس می شود.

سازمان صلیب سرخ در جریان دو جنگ جهانی اول و دوم در قرن بیستم ، کارایی خود را برای امداد به مجروحان ، ثبت نام سربازان ، اسیران ، پناهندگان و قربانیان ، نشان داده و مسوولیت رساندن نامه های سربازان و توزیع کالاهای امدادی را به عهده می گیرد.

امروز سازمان صلیب سرخ و سازمان هلال احمر مترادف آن در کشورهای اسلامی ، در زمان صلح نیز مانند زمان جنگ فعال بوده و هنگام وقوع بلایای طبیعی ، درگیری های قومی ، شیوع بیماری ها و بسیاری از موارد بشردوستانه دیگر به یاری مصیبت زدگان می شتابد.

نویسندگان

نظرسنجی

  به نظر شما كدام تیم قهرمان جام باشگاه های اروپا خواهد شد؟


آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

asl-center